neděle 24. dubna 2016

rady a poznatky z výletu - Paříž 2016

Ahojky,

jak jsem Vám slibovala na Facebooku, tak jsem tu s článkem o mých poznatcích a zážitcích z výletu do Paříže.


Na většinu dovolených jsme jeli s cestovkou, tudíž kromě vybrání správné destinace a následně pak hotelu, jsme se zařizováním neměli nikdy žádné další starosti. Veškeré info, letenky, vouchery na ubytování nám vždy přišly mailem přímo od cestovky, takže jsme nemuseli hnout prstem :-D

Tentokrát jsme zvolili ale úplně jiný typ cestování a to tak, že si vše zařídíme sami. Jelikož to bylo poprvé, tak jsme měli neskutečnou výhodu v tom, že jsme si tuto dovolenou plánovali s kamarády, kteří už v Paříži jednou tímto způsobem byli. 

Začli jsme tedy klasicky tím, že jsme vybírali termín, aby se to hodilo oběma párům. Shodli jsme se na dubnu a pak už jsme jen doladili ten správný týden. Nejprve jsme hledali letenky. Jelikož naši kamarádi žijí v Irsku, tak jsme si letenky zajištovali každý zvlášť. Hledali jsme na různých portálech typu letuška.cz, ale nakonec jsme si letenky zabookovali přímo přes letecké společnosti. Nejlevnější a nejvýhodnější varianta nám nakonec vyšla tak, že do Paříže jsme leteli z Prahy se společností Transavia a dorazili jsme na letiště Orly. Zpátky do Prahy jsme pak letěli z letiště Charles de Gaulle se společností Air France.


Samozřejmě jsme chtěli do Paříže doletět dopoledne, aby nám pak hezky zbyl celý půlden na poznávání města. Vyráželi jsme v 9:15 z Prahy a v 11: 10 jsme byli na místě. Vyšlo nám to tak krásně, že jsme s kamarády doletěli jen pět minut po sobě. Takže jsme na sebe nemuseli vůbec čekat. Chvíli nám tedy trvalo, než jsme se našli, ale to nestojí ani za řeč :)

Hned, jak jsme měli zakoupené letenky, tak jsme přes booking.com hledali ubytování. Popravdě jsem si myslela, že to bude jednodušší, trvalo nám to asi 2-3 dny, než jsme našli to, ve kterém jsme nakonec byli ubytovaní. Když už se nám líbil hotel a měl i pozitivní recenze, tak byl daleko od centra a od nástupiště metra nebo nějaké jiné hromadné dopravy, když byl hotel v centru a i na fotkách vypadal krásně, tak měl hodně špatné recenze.

Musím ale říct, že to hledání stálo za to. Hotel jsme vybrali skvěle. Byl na dobrém místě (tedy, když se někdo nebojí toho, že kousek od něj se staly teroristické útoky - Charlie Hebdo a Bataclan :-D). Měli jsme kousek zastávku metra i krámek s potravinami. Personál hotelu byl skvělý, pokoj vypadal přesně jako na fotkách a hlavně bylo všude čisto!!!


Další věc, když už jsme měli letenky i hotel, tak jsme se rozhodli, že tentokrát nepojedeme do Prahy na letiště autem, ale pojedeme autobusem. Říkali jsme si, že jen s příručáky to zvládneme, můžeme si v autobusu pospat a navíc nás to vyjde levněji. Vyšlo nás to o cca o 900,- Kč levněji (desetidenní dálniční známka + parkování u letiště). Náklady na PHM by nás vyšly stejně jako jízdenky autobusem.

S kamarády jsme se pak už jen dohodli, jaká místa chceme navštívit a než jsem se rozhoupala, tak mi kamarádka posílá zpracovaný "Fahrplan". Měla vše dokonale zaznačené. Odkud na jaké metro nastoupit, kde přestoupit, prostě všechno :)

Takže tímto bych uzavřela plánování před cestou a teď se vrhneme na poznatky přímo z Paříže.

Když dorazíte na letiště, tak se musíte nějakým způsobem dostat na hotel. Pokud si neberete taxi a plánujete jet hromadnou dopravou, musíte si zakoupit jízdenku. Přímo z letiště Orly jezdí OrlyVal, což je něco mezi metrem a vlakem? bych tak nějak řekla :-D. Bohužel si na něj musíte koupit zvláštní jízdenku, která není z nejlevnějších, když přihlédnu k tomu, že jedete pouze tři zastávky :-D Docela nás to hned zarazilo, protože jsme mysleli, že si rovnou na letišti koupíme několikadenní jízdenku, která bude platit na veškerou hromadnou dopravu. Jízdenka z Orly na zastávku Antony (přestupní stanice na linku RER B) stojí skoro 10 Euro (9,85 nebo tak nějak) na osobu. Abych osvětlila ještě, co je to RER, tak to je příměstská železnice a vagony vypadají podobně jak metro, ale většinou jsou vícepatrové. Na zastávce Antony jsme si už mohli koupit několikadenní jízdenku. To nás opět zaskočilo, protože pětizónová jízdenka na 5 dní (jelikož na 4 dny koupit nejde!!!) stála 61,25 Euro na osobu. Nemohli jsme si koupit levnější třízónovou, která platí v centru města a tyto trasy jsme využívali nejvíc, protože jsme plánovali výlet do Disneylandu a také jsme se potřebovali dostat na letiště a obojí je v zóně 5. 

S těmi jízdenkami jsme to trošku podcenili, protože jsme si o tom měli zjistit více info. Zjistili bychom, že se dá dost ušetřit, kdybychom si pořídili něco jako "šalinkartu". Tam bychom potřebovali pasovou fotku + 5 Euro a týdenní jízdenka by nás vyšla pak už jen na cca 21 euro. Při nákupu jízdenek o tomto způsobu ale nikde nebyla ani zmínka. Bereme to jako ponaučení pro příště, že si o tom musíme více načíst před cestou :). 

No a abych uzavřela dopravu po Paříži, tak jsme využívali nejčastěji metro a na delší vzdálenosti i RER. Musím říct, že jsme toho najezdili opravdu hodně a než jsme se zorientovali v mapě metra nám chvíli trvalo, posuďte sami :-D

(Zdroj: chezbertrand.com )Teď už bych to spíše jen shrnula fotkami a malým infem u nich, protože jinak by Vás to už nemuselo vůbec bavit :-D .... pokud jste tedy dočetli až sem... Samozřejmě jsem určitě nezmínila vše a pokud Vás bude něco zajímat, určitě mi napište a moc ráda Vám odpovím :)

Eiffelovka 

Byli jsme pouze ve druhém patře, protože ten den hodně foukalo a tak jsme si říkali, že bychom si stejně to třetí patro moc neužili. I ze druhého patra byl dokonalý výhled <3

Ceny: 
1. a 2. patro: 11Euro/osoba
3. patro: 17 Eur/osoba

Vítězný oblouk ( Arc de Triomphe de l'Étoile )

Prošli jsme slavnou a nádhernou Avenue des Champs-Élysées a došli až k vítěznému oblouku. Bohužel se strašlivě rozpršelo a nevypadalo to, že by mělo přestat, tak jsme nešli nahoru, prý je odtud také nádherný výhled a někdo říká i, že je hezčí jak z Eiffelovky.

Do 25 let je vstup zdarma, od 26 let to bude zase něco přes 10 Euro, možná 15, ale jak jsme tam nešli, tak si to přesně nepamatuji.Louvre

Další naší zastávkou byl Louvre. Samozřejmě jsme muzeum nestačili projít celé, ale i přesto to byl neskutečný zážitek.

Ceny:
Vstup do 25 let zdarma, poté 15 Eur/osoba.Montmartre

Místem, které v Paříži musíte na 100% navštívit, je Montmartre, nejen, že je odtud nádherný výhled na Paříž, ale také ta neskutečná atmosféra tam. Lidé sedí na schodech, popíjejí a poslouchají písničky od zpěváků z ulice. Prostě nepopsatelné a musí se to zažít :)

Eiffelovka v noci

Pro mě osobně ještě o tisíc procent větší zážitek než ve dne!!!


La Défense

Když jsme vyšli z metra a uviděli tu obrovskou stavbu před námi, tak jsme se přistihli, že máme otevřené pusy. Věděli jsme, že je obrovský, že má 110 metrů (téměř druhé patro Eiffelovky), ale když tam stojíte, tak Vám teprve dojde, jak je mega velký.

Momentálně se opravuje a vypadá to, že je v něm škola a jelikož jsme tam byli v neděli, tak jsme se dovnitř nepodívali.
Disneyland

Opět neskutečný zážitek. Prostě se procházíte v pohádce, všechno je tak dokonalé, vymakané, neskutečné, jen tak si potkáváte postavičky z pohádek, vidíte budovy z pohádek, do toho neskutečně promyšlené atrakce. Některé až moc extrémní na mě :-D Budu se zase opakovat, ale je to opravdu nepopsatelné.

Ceny:
Dospělý na místě 90 Eur, ale pokud si lístek koupíte dopředu, tak platíte 74 Eur.


No a komu se nechce číst celý článek, nebo, kdo si chce ještě více náš výlet přiblížit, mrkněte se na krátký sestřih z výletu :)


Výlet jsme si užili naplno, jsme strašně rádi, že jsme vše viděli a načerpali plno nových zážitků a zkušeností, ale víme určitě, že bychom přímo v Paříži žít nechtěli. Vždycky jsme si říkali, že je to v Praze chaotické, hodně kapsářů, žebráků atd, ale v Paříži je to o tisíc procent horší. Všude hodně černochů, kteří se neumí chovat, čtrnáctileté zlodějky na každém rohu, šílené množství pouličních otravných prodejců, žebráci, bezdomovci a o automobilové dopravě ani nemluvím :-D


8 komentářů:

 1. Super článek, muselo to být úžasné, Paříž je můj sen, tak doufám, že se tam v nejbližších letech podívam. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě :) je to skvělý zážitek, jen bych brala o jeden den více :)

   Vymazat
 2. Super článek, muselo to být úžasné, Paříž je můj sen, tak doufám, že se tam v nejbližších letech podívam. :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Ahoj Klári :) skvělý shrnutí z Vašeho výletu. Nikdy mě Paříž nějak nelákala, ale po tom, co jsem viděla fotky a video v Tvém článku začínám o návštěvě uvažovat, zvlášť když do 25 let je na mnoho místech vstup zadarmo :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. to jo, určitě se to vyplatí jet do 25 :-D já jsem to ještě tak tak zvládla, ale manžel už všude platil klasické vstupné...

   Vymazat
 4. Já chci takyyyyyyyyy:)) Nádhera!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bylo to fakt skvělé :) všem bych přála ta místa vidět!

   Vymazat
 5. Musím říct, ze Paríž me láká velic. Bydleli jste v kranem hotelu a navštívili úžasná místa. Trochu me podesil poslední odstavec, ale rozhodne ji chci navštívit Krásný článek a skvele fotky

  OdpovědětVymazat